Historyk na tropie

– z wizytą u rodziny Piłsudskich i wojna w obrazach

22 Wrz · WebCUBE.pl · Brak komentarzy

Z przyjemnością informuję, że od dziś w naszej szkole będziemy uczestniczyć w lekcjach on-line prowadzonych przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Uczniowie oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 16 pragniemy w ten sposób upamiętnić zbliżającą się 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, ale także celebrować  100-tną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Podczas zajęć odpowiemy na nurtujące nas pytania: HISTORYK – naukowiec czy detektyw? Na czym tak naprawdę polega praca historyka? Czy ogranicza się on wyłącznie do lektury starych dokumentów?

W czasie zajęć przyjrzymy się i posłuchamy o różnych rodzajach źródeł historycznych. Poszukując tropów związanych z historią rodziny Piłsudskich, przekonamy się, jak wiele można się nauczyć z rodzinnych opowieści i skarbów zachowanych w muzeach.

Wirtualne wizyty w muzeum pokażą, jak przedstawiano wojnę na obrazach.

Plakat, zdjęcie, rzeźba – zobaczymy, jak poprzez sztukę komentowano i upamiętniano wojnę o granicę wschodnią. Dowiemy się, jak w czasie wojny można było wykorzystywać dzieła plastyczne do przedstawiania własnych celów, ale także jak pokazywano tę wojnę w fotografii i w malarstwie oraz na ile te obrazy odpowiadają naszym wyobrażeniom i wiedzy o wydarzeniach sprzed 100 lat. Porozmawiamy o roli artysty w trudnych czasach i o tym, czym jest propaganda i dlaczego należy traktować ją z ostrożnością.

Uczniom życzymy wspaniałej przygody
Katarzyna Stanek

(Wykorzystano tekst z informatora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Listopad 2020