Szkoła Pamięta
26 października 2022 r. klasy 6a i 6c wzięły udział w wycieczce do Opola. Uczniowie, oprócz wielu innych atrakcji, mieli okazję poznać wspaniałą architekturę miasta i niektóre postaci historyczne związane z Opolem.
Na zdjęciu powyżej uczniowie obu klas pozują na tle pomnika księcia Kazimierza I Opolskiego, żyjącego w XIII wieku władcy wywodzącego się z dynastii Piastów. To on lokował miasto w 1217 r., a w kolejnych latach uczynił Opole siedzibą władz, administracji i władz kościelnych.
Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła historyczna perełka Opola, wznosząca się na wysokość 42 m Wieża Piastowska. Jest ona pozostałością po Zamku Piastowskim, który został rozebrany na początku XX wieku, by na jego miejscu wznieść nowy gmach rejencji miasta Opola, czyli dzisiejszy Urząd Wojewódzki. Pokonanie 163 schodów stanowiło dla wszystkich nie lada wyzwanie, ale roztaczający się ze szczytu wieży widok na miasto wynagrodził podjęty trud.
Na fotografii po lewej stronie widoczna jest Katedra Opolska. Jej najstarsze fragmenty pochodzą z czasów panowania opolskich Piastów. Według przekazów pierwszy kościół miał powstać w tym miejscu za czasów panowania polskiego króla Bolesława Chrobrego w latach 1002-1005.
Obecnie opolska katedra jest najważniejszą świątynią diecezji opolskiej i rozpoznawalnym symbolem miasta.
Opole nieodłącznie kojarzy się również z świętem polskiej piosenki, czyli odbywającym się rokrocznie Krajowym Festiwalem Polskich Piosenek. Jedną z atrakcji wycieczki była wizyta w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i wędrówka po jedynym w swoim rodzaju Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie w sposób niezwykle nowoczesny można było się zapoznać z historią piosenki polskiej od lat 20-tych XX wieku.